Baştan sonra ev tadilatı, doğru bir şekilde planlandığında keyifli bir sürece dönüşür. İster yeni bir eve taşının ister eski evinizi yenilemek isteyin, tüm evin tadilattan geçmesi uzun sürebilir. Bu nedenle taşınmadan önce tüm işlerin tamamlanmasını sağlayacak şekilde planlama yapmak önemlidir.
Projeler çizilmeden önce aile yapısına göre kaç oda gerekli olduğu, toplam büyüklüğün ne kadar olabileceği, otopark ihtiyacının nasıl karşılanacağı, balkon büyüklükleri, dış cepheye bakan oda sayısını, mutfak büyüklüğünü, balkonun hangi odalara olacağı gibi aklınıza gelen tüm konular konuşulmalıdır.
İnşaat maliyetleri asgari olarak her yıl çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yazılı olarak açıklanmaktadır. Buna göre örnek vermek gerekirse 100 metrekarelik bir alan baz alınarak ortalama fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Bir binanın dıştan dışa yüzölçümü yani alanı öncelikle belirlenir ardından normal bir inşaat bedeli olan tutar ile çarpılır ortaya çıkan sonuç o binanın kaba inşaat maliyetini oluşturur.